Instalatori Fotovoltaice

Sistem Fotovoltaic 50, 100 și 250 kW pentru Firmă 2026 — Preț, Suprafață Acoperiș, Producție Anuală

Ghid comparativ pentru cele trei tagle comerciale uzuale — 50 kW, 100 kW și 250 kW: cât plătești per kWp, câți metri pătrați de acoperiș îți trebuie (plat vs înclinat), câți kWh produce sistemul anual pe zone PVGIS din România și în câți ani se amortizează investiția.

Radu|Specialist Instalatori Fotovoltaice
|
Sistem Fotovoltaic 50, 100 și 250 kW pentru Firmă 2026 — Preț, Suprafață Acoperiș, Producție Anuală

De ce 50, 100 și 250 kW — pragurile care contează pentru o firmă

Când o firmă caută pe Google preț sistem fotovoltaic 50 kW sau cât costă 250 kW fotovoltaic, întrebarea reală e "am acoperișul X mp și factura Y RON/lună, ce dimensiune îmi trebuie și ce buget pregătesc". Acest ghid răspunde direct la cele trei tagle comerciale uzuale, fără să le diluez în zeci de scenarii.

De ce exact 50, 100 și 250 kWp:

  • 50 kWp = pragul tipic pentru o firmă mică cu acoperiș de 250-300 m² (atelier, service auto, mic showroom, depozit, mic hotel/pensiune). Sistemele sub 50 kWp se încadrează în regimul prosumator simplu și au preț unitar mai mare per kWp.
  • 100 kWp = sweet spot-ul comercial: economie de scară începe să se simtă, regim prosumator încă favorabil (sub pragul 200 kWp). Tipic pentru hale mici, depozite logistice, hipermarket-uri, clinici, fabrici cu 30-80 angajați.
  • 250 kWp = sistem industrial. Trece peste pragul de 200 kWp (regim diferit de injecție, vezi mai jos), preț unitar la cel mai mic nivel, amortizare cea mai rapidă pentru firmele cu consum continuu (producție în 2-3 schimburi, frig industrial).

Ce primești în fiecare secțiune de mai jos: preț estimat RON (range pe RON/kWp), suprafață necesară pe acoperiș (plat vs înclinat), producție anuală kWh (pe trei zone PVGIS — București, Cluj, Constanța), economie anuală și estimare amortizare. Cifrele sunt coerente cu modelul folosit în calculatorul nostru independent — poți verifica orice scenariu introducând input-urile tale în calculator.

Notă importantă: dau ranges, nu cifre fixe. Prețul real per kWp variază cu marca panourilor, complexitatea structurii acoperișului, distanța până la tabloul electric și nevoia de consolidare structurală. Pentru un număr ferm, ai nevoie de vizită tehnică la locație și ofertă cu BOM (bill of materials).

Praguri preț 2026 — RON/kWp pe tagle de putere

Prețurile per kWp instalat scad cu dimensiunea sistemului. Tabelul de mai jos sintetizează pragurile uzuale 2026 la cheie (panouri + invertor + structură + cablu + manoperă + proiect + dosar prosumator):

Range puterePreț tipic 2026 (RON/kWp, fără TVA)Echivalent EUR/kWp (curs ~5 RON)
Sub 50 kWp4.300 – 4.700 (mediană 4.500)860 – 940
50 – 200 kWp3.600 – 4.000 (mediană 3.800)720 – 800
Peste 200 kWp3.300 – 3.700 (mediană 3.500)660 – 740

Medianele de 4.500 / 3.800 / 3.500 RON/kWp sunt aceleași folosite în formula din calculatorul de ROI și sunt validate cu oferte de piață colectate de la furnizorii activi în România (Solar1000, Hexing, kit-uri 50 kW Zonetec/Macosolar/X-Energy publice + comparații pe ghidurile Greenlead, Darcom, Vreau Panouri Solare).

Ce include prețul la cheie

  • Panouri monocristaline tier 1 (Longi, Jinko, JA Solar, Canadian Solar, Trina) cu garanție produs 12-15 ani, performanță 25 ani
  • Invertor string sau trifazat (Huawei, SolarEdge, SMA, Sungrow, Solax, Fronius), garanție 10 ani
  • Structuri aluminiu/oțel pentru montaj (tablă trapezoidală, sandwich, țiglă metalică, terasă cu balast)
  • Cablurile DC + AC, protecții, șir de fuzibile, întrerupătoare, paratrăsnet DC, switch DC
  • Smart meter bidirecțional și aplicație monitorizare
  • Manoperă: montaj, configurare, punere în funcțiune
  • Proiect tehnic + dosar tehnico-juridic pentru racordare prosumator la operatorul de distribuție

Ce NU include (atenție la ofertele "prea ieftine")

  • Consolidare structurală a acoperișului dacă inginerul de rezistență o cere
  • Înlocuire tablă / hidroizolație terasă
  • Sistem de stocare cu baterii (BESS) — opțional, +1.500-2.500 RON/kWh stocat
  • Tablou electric general nou (dacă cel existent e subdimensionat sau vechi)
  • TVA (19%, neexclus pentru firme — recuperabil)
  • Mentenanță post-garanție (curățare, retorcuit, control termografic — 0,5-1% din investiție/an)

Dacă o ofertă vine cu preț sub 3.200 RON/kWp la 100 kWp, întreabă explicit ce lipsește. De obicei: brand panou tier 2/3, invertor mai slab, structură subdimensionată sau lipsa dosarului prosumator (care costă separat ~3.000-6.000 RON la 100 kWp).

De ce scad prețurile cu dimensiunea

Economia de scară se manifestă pe trei componente:

  1. Manoperă — același număr de zile-om pentru proiect + dosar + organizare șantier, distribuit pe mai mulți kWp.
  2. Logistică panouri — un transport plin (28 paleți × ~36 panouri) e mai eficient decât 3 transporturi parțiale.
  3. Discount volum la BOM — cumpărarea de 460+ panouri (≈ 250 kWp) deschide niveluri de preț mai bune la distribuitori.

Plafonul economic e în jurul 500-1.000 kWp — peste, structura comercială se schimbă (proiect cu finanțare bancară, antrepriză separată, contractare directă cu producătorul).

Suprafață acoperiș necesară — m²/kWp pe tip de montaj

Suprafața brută necesară per kWp depinde puternic de tipul acoperișului. Iată regula de calcul folosită în industrie și verificată pe proiecte reale:

Tip acoperișm²/kWp (densitate)De ce
Acoperiș înclinat (15-35°)4,5 – 5,0Panourile se aliniază paralel cu pantă; fără spațiu între rânduri
Acoperiș plat / terasă5,5 – 6,5Structurile sunt înclinate artificial 10-15°; e nevoie de spațiu între rânduri ca să nu se umbrească reciproc
Carport / parcare solară7 – 9Structuri metalice cu fundație, spațiu mai mare între rânduri pentru circulație + drenaj

Un panou monocristalin comercial tipic 2026 (~580-620 Wp, format mare ~2,38 m × 1,13 m) ocupă ~2,7 m² brut și produce ~610 W. Asta înseamnă densitate teoretică 4,4 m²/kWp doar panou, dar în realitate adaugi:

  • Spațiu între rânduri pe terasă (umbrire reciprocă la unghi mic de soare iarna)
  • Coridoare de mentenanță obligatorii (50-100 cm la fiecare 20 m)
  • Distanțe minime de la marginea acoperișului (cerințe ISU + vânt)
  • Zone interzise: coșuri, antene, instalații HVAC, luminatoare

Calcul suprafață pe cele 3 dimensiuni

SistemAcoperiș înclinat (5 m²/kWp)Acoperiș plat / terasă (6 m²/kWp)
50 kWp~250 m²~300 m²
100 kWp~500 m²~600 m²
250 kWp~1.250 m²~1.500 m²

Asta înseamnă că suprafața bruto-construită a acoperișului trebuie să fie cu 20-40% mai mare decât suprafața utilă pe panouri, ca să ai loc de zone interzise și de coridoare de mentenanță. Pentru un sistem de 100 kWp pe terasă, ai nevoie de un acoperiș de cel puțin 700-800 m² bruto-construit.

Pragul fizic — câtă putere intră pe acoperișul tău

Dacă vezi situația din partea opusă ("am acoperiș de X m², ce sistem maxim instalez"), folosește regula inversă:

  • Acoperiș înclinat de 500 m² → maxim ~100 kWp
  • Terasă de 1.000 m² → maxim ~150-170 kWp
  • Hală industrială cu 2.000 m² acoperiș tablă → maxim ~330-400 kWp
  • Depozit cu 5.000 m² acoperiș → maxim ~800-1.000 kWp

Pentru detalii pe specificul halelor industriale (orientare, înclinație, capacitate portantă, umbre), vezi ghidul dedicat panourilor pentru hale industriale.

Producție anuală kWh — yield specific pe zone PVGIS

Producția anuală depinde de două lucruri: puterea instalată (kWp) și yield-ul specific al locației (kWh/kWp/an). Yield-ul în România variază între ~1.100 (zone montane, NV) și ~1.300 kWh/kWp/an (litoral, S/SE), conform mediilor multianuale PVGIS 2005-2023 (Joint Research Centre, European Commission).

Valori de referință folosite în calculator — pentru orientare sudică și înclinație optimă pe acoperiș înclinat:

Zonă / OrașYield specific (kWh/kWp/an)
Constanța, Mangalia, Călărași (S-E, litoral)~1.290 – 1.310
București, Craiova, Giurgiu (S)~1.260 – 1.290
Timișoara, Arad, Iași (V, E)~1.220 – 1.250
Cluj, Sibiu, Brașov, Oradea (centru, NV)~1.170 – 1.200
Suceava, Maramureș, zone montane (N)~1.120 – 1.160

Pe terasă (panou înclinat artificial 10-15°) producția scade cu ~5-7% față de înclinat optim. Carport-ul pierde și mai puțin (~2-3%) pentru că orientarea structurii se poate alege optim.

Producție pe cele 3 dimensiuni

SistemBucurești (~1.280 kWh/kWp)Cluj (~1.180 kWh/kWp)Constanța (~1.300 kWh/kWp)
50 kWp~64.000 kWh/an~59.000 kWh/an~65.000 kWh/an
100 kWp~128.000 kWh/an~118.000 kWh/an~130.000 kWh/an
250 kWp~320.000 kWh/an~295.000 kWh/an~325.000 kWh/an

În primii ani producția poate fi cu 2-3% peste medie (panouri noi). Degradarea panourilor tier 1 e de ~0,5%/an liniar, deci la 25 de ani sistemul produce ~87% din anul 1. Cifrele de mai sus sunt medii pe durata de viață, nu peak.

Repartiție lunară (de ce nu poți face autoconsum 100%)

Producția nu e uniformă: lunile mai-august concentrează ~60% din producția anuală, iar lunile noiembrie-februarie doar ~12-15%. Asta înseamnă că:

  • Vara: surplus mare → cea mai mare parte injectată în rețea (vinzi la 0,40-0,60 RON/kWh pentru sisteme sub 200 kWp; vezi ghidul vânzare surplus prosumator)
  • Iarna: producție insuficientă → cumperi tot consumul de la furnizor

Procentul de autoconsum (cât din producție folosești direct) e cel mai important factor după yield-ul brut. Pentru o firmă cu program 9-18 fără weekend, autoconsumul e ~55-65%. Pentru o firmă cu 2-3 schimburi și frig industrial, urcă la 75-85%. Diferența între 60% și 80% autoconsum poate scurta amortizarea cu 1-1,5 ani.

Breakdown 50 kWp — firmă mică, atelier, service, mic showroom

Profil firmă: atelier, service auto cu 2-3 lifturi, mic showroom, depozit cu 5-15 angajați, mic hotel/pensiune. Consum mediu lunar: 4.000-7.000 kWh (≈ 50-80 MWh/an). Acoperiș înclinat tablă/țiglă metalică sau sandwich, ~250-350 m² disponibili.

Cifre cheie

ParametruValoare
Putere instalată50 kWp
Număr panouri~80-86 panouri 580-620 Wp
Suprafață acoperiș250 m² (înclinat) / 300 m² (terasă)
Investiție RON215.000 – 235.000 RON (la 4.300-4.700 RON/kWp, fără TVA)
Investiție EUR~43.000 – 47.000 EUR
Producție anuală59.000 – 65.000 kWh (în funcție de județ)
Tipic autoconsum55-65%
Economie anuală~50.000 – 70.000 RON (la tarif 1,20-1,30 RON/kWh + venit injectare)
Amortizare estimată~3,5 – 4,5 ani

Praguri reglementare

50 kWp e bine sub pragul 200 kWp (regimul prosumator simplu — compensare cantitativă sau regularizare financiară la alegere). Procedura de racordare e standard, dosarul tehnico-juridic depune instalatorul. Nu ai nevoie de aviz tehnic de racordare în formă elaborată (ATR redus pentru sub 200 kWp).

Când 50 kWp e dimensiunea potrivită

  • Factură lunară de energie 6.000-12.000 RON
  • Acoperiș de cel puțin 300 m² liber, fără umbre majore
  • Program de zi (9-18) — autoconsum mediu, surplus considerabil injectat
  • Nu ai consum continuu noaptea (deci nu îți trebuie baterii)
  • Buget capex disponibil ~230.000 RON sau acces la finanțare bancară / leasing operațional

Când 50 kWp e prea mic

Dacă factura ta lunară e peste 15.000 RON, 50 kWp îți acoperă <40% din consum și pierzi din potențialul economic. Treci la 80-100 kWp dacă acoperișul permite. Vezi pasul următor.

Când 50 kWp e prea mare

Dacă factura ta lunară e sub 3.000 RON și operezi doar de luni-vineri program de birou, autoconsumul scade sub 45% și amortizarea se duce peste 5 ani. Mai bine 25-35 kWp.

Breakdown 100 kWp — sweet spot comercial: hale mici, depozite, clinici

Profil firmă: hală producție mică (8-15 angajați + utilaje), depozit logistic mediu, hipermarket cartier, clinică medicală mare, fabrică alimentară, hotel 3* cu 50+ camere. Consum mediu lunar: 8.000-15.000 kWh (≈ 100-180 MWh/an). Acoperiș tablă industrială sau terasă cu balast, 500-800 m² disponibili.

Cifre cheie

ParametruValoare
Putere instalată100 kWp
Număr panouri~165-172 panouri 580-620 Wp
Suprafață acoperiș500 m² (înclinat) / 600 m² (terasă)
Investiție RON360.000 – 400.000 RON (la 3.600-4.000 RON/kWp, fără TVA)
Investiție EUR~72.000 – 80.000 EUR
Producție anuală118.000 – 130.000 kWh (în funcție de județ)
Tipic autoconsum60-75%
Economie anuală~115.000 – 150.000 RON
Amortizare estimată~3 – 4 ani

Ce câștigi față de 50 kWp

  • Preț per kWp scade cu ~15-18% (3.800 mediană vs 4.500): pentru fiecare RON investit, primești mai mult kWp
  • Negocierea cu instalatorul e altă lume: ești client de 100 kWp, nu de 5 kWp — pentru furnizori contează
  • Discount-uri la BOM (panouri în volum, invertor multi-string mai eficient)
  • Sub pragul 200 kWp → încă regim prosumator favorabil, fără complicații suplimentare

Praguri reglementare

100 kWp e sub pragul 200 kWp, deci aplică regimul prosumator simplu. Furnizorul curent (PPC, E.ON, Engie, Hidroelectrica, Electrica, Restart Energy etc.) îți cumpără surplusul injectat la 0,40-0,60 RON/kWh (medii 2026). Vezi comparația furnizorilor pentru vânzare surplus — diferențele de tarif pot însemna 2.000-4.000 RON/an în plus pe un sistem de 100 kWp cu 30-40% surplus.

Configurație tipică 100 kWp

  • 165-170 panouri Longi/Jinko 600 Wp (~99-102 kWp DC instalat, supradimensionare ~3-5% e standard)
  • 1 invertor central trifazat 100 kW (Huawei SUN2000-100KTL, Sungrow SG110CX, Solax sau Fronius Tauro) — sau 2 invertoare 50 kW pentru redundanță
  • Structură pentru ~7-10 zile montaj (echipă 4-6 oameni)
  • Tablou electric AC + smart meter bidirecțional + monitorizare cloud
  • Timp total proiect: 6-10 săptămâni de la contract la PIF (punere în funcțiune)

Când 100 kWp e dimensiunea potrivită

  • Factură lunară 12.000-22.000 RON
  • Acoperiș de 700-900 m² disponibil (gândește-te la zone interzise)
  • Operezi măcar 5 zile/săptămână cu utilaje active ziua
  • Buget capex ~380.000 RON sau acces la fonduri nerambursabile (vezi ghid IMM 2026)

Breakdown 250 kWp — sistem industrial: fabrici, depozite mari, hale producție

Profil firmă: fabrică producție 25-100 angajați, depozit logistic mare, hală producție cu utilaje grele (compresoare, presă, frig industrial), hotel 4* sau mare, sediu corporate >5.000 m² folosit. Consum mediu lunar: 20.000-35.000 kWh (≈ 250-400 MWh/an). Acoperiș industrial tablă sau terasă, 1.300-1.700 m² disponibili.

Cifre cheie

ParametruValoare
Putere instalată250 kWp
Număr panouri~415-430 panouri 580-620 Wp
Suprafață acoperiș1.250 m² (înclinat) / 1.500 m² (terasă)
Investiție RON825.000 – 925.000 RON (la 3.300-3.700 RON/kWp, fără TVA)
Investiție EUR~165.000 – 185.000 EUR
Producție anuală295.000 – 325.000 kWh (în funcție de județ)
Tipic autoconsum70-85% (la operare continuă)
Economie anuală~290.000 – 380.000 RON
Amortizare estimată~2,5 – 3,5 ani

Atenție — schimbarea regimului prosumator la 200 kWp

La 250 kWp treci peste pragul 200 kWp și regulile prosumator se modifică:

  • Procedura de racordare devine mai complexă (ATR cu studiu de soluție extins, posibilă cerință de invertor cu funcții grid-support)
  • Tariful de injecție poate fi mai mic decât pentru sub 200 kWp
  • Operatorul de distribuție poate impune limitare de injecție (curtailment) la perioade de congestie pe rețea
  • Posibilă cerere de transformator dedicat dacă tabloul existent e subdimensionat

Dacă te apropii de 200 kWp dar nu sigur că depășești, ia decizia conștient: 195 kWp sau 250 kWp, nu 210 kWp. Pragul de 200 kWp e "cliff" reglementar, nu pantă.

Pentru detalii actualizate vezi ghidul legislație prosumator comercial și ghidul vânzare surplus.

Ce câștigi față de 100 kWp

  • Preț per kWp scade cu încă ~8% (3.500 vs 3.800) — economia de scară începe să se aplatizeze
  • Autoconsum potențial mai mare pentru profilurile de consum industrial (compresoare, frig, schimburi)
  • ROI per RON investit cel mai bun din cele 3 tagle, dacă autoconsumul e ≥70%

Configurație tipică 250 kWp

  • 415-430 panouri tier 1
  • 2-3 invertoare string mari (Huawei SUN2000-100KTL × 2, sau Sungrow SG125HV) — sau 1 invertor central 250 kW
  • Posibil tablou electric general nou + transformator dacă cel existent <400 A
  • Timp proiect: 10-14 săptămâni de la contract la PIF (proiectare + ATR + montaj)
  • Echipă de instalare: 6-10 oameni, ~2-3 săptămâni pe șantier

Când 250 kWp e dimensiunea potrivită

  • Factură lunară 25.000+ RON
  • Acoperiș de cel puțin 1.800 m² disponibil bruto-construit
  • Operezi continuu sau cu 2-3 schimburi (autoconsumul e factorul critic)
  • Buget capex ~900.000 RON sau finanțare prin fond nerambursabil + leasing
  • Ai conexiune existentă la rețea de minim 400 A trifazat — verifică în avans cu electrician

Când 250 kWp e prea mare

Dacă autoconsumul tău scade sub 60% (firmă cu program doar zi, fără weekend), surplus de 40% injectat la tarif sub cel de achiziție îți strică ROI-ul. Mai bine 150-180 kWp + baterii decât 250 kWp fără. Vezi ghidul stocare energie cu baterii.

Comparație finală 50 vs 100 vs 250 kWp — tabel pe un singur loc

Parametru50 kWp100 kWp250 kWp
Investiție RON (la cheie, fără TVA)215.000 – 235.000360.000 – 400.000825.000 – 925.000
Preț mediu RON/kWp~4.500~3.800~3.500
Panouri (~600 Wp)~80-86 buc~165-172 buc~415-430 buc
Suprafață acoperiș înclinat~250 m²~500 m²~1.250 m²
Suprafață acoperiș plat / terasă~300 m²~600 m²~1.500 m²
Producție București~64.000 kWh/an~128.000 kWh/an~320.000 kWh/an
Producție Cluj~59.000 kWh/an~118.000 kWh/an~295.000 kWh/an
Producție Constanța~65.000 kWh/an~130.000 kWh/an~325.000 kWh/an
Autoconsum tipic55-65%60-75%70-85%
Economie anuală tipică~50.000-70.000 RON~115.000-150.000 RON~290.000-380.000 RON
Amortizare~3,5 – 4,5 ani~3 – 4 ani~2,5 – 3,5 ani
Regim prosumatorSimplu (sub 200 kWp)Simplu (sub 200 kWp)Complex (peste 200 kWp)
Profil tipic firmăAtelier, service, showroom, depozit mic, mic hotelHală mică, depozit, clinică, fabrică alimentară, hotel mediuFabrică, depozit mare, hală producție continuă, hotel mare
Factură lunară prag minim recomandat~6.000 RON~12.000 RON~25.000 RON

Medianele de preț sunt pragurile validate în calculator. Cifrele de producție sunt cu orientare sudică optimă și acoperiș înclinat; pentru terasă reduc cu 5-7%.

Decizie rapidă pe baza facturii

  • Factură <5.000 RON/lună → sub 50 kWp, probabil 25-35 kWp
  • Factură 6.000-12.000 RON/lună → 50 kWp
  • Factură 12.000-22.000 RON/lună → 100 kWp
  • Factură 22.000-35.000 RON/lună → 150-200 kWp
  • Factură >35.000 RON/lună → 250 kWp sau peste

Pentru o estimare numerică cu factura ta exactă și consumul tău real, folosește calculatorul independent — introduci kWh/lună și județ, primești dimensiunea kWp recomandată plus toate cifrele de mai sus.

De la buget estimat la oferte ferme — pașii următori

Cifrele din ghid sunt utile ca pre-buget pentru aprobare internă, pentru a discuta cu directorul financiar sau pentru a evalua o cerere de finanțare. Dar pentru a semna contract, ai nevoie de 3-4 oferte ferme de la instalatori. Iată cum filtrezi:

1. Verifică atestatul ANRE

Orice firmă care instalează sisteme conectate la rețea (prosumator) trebuie să aibă atestat ANRE valabil pe categoriile relevante (C2A, C1A, BP, BE). Folosește pagina noastră de verificare atestate ANRE — introduci CUI-ul firmei și primești istoricul atestatelor. Dacă firma nu apare, întreabă explicit despre atestat și cere copie.

2. Cere ofertă cu BOM detaliat

O ofertă bună include:

  • Brand și model exact panouri (Longi, Jinko, JA Solar etc.) + Wp/panou + nr. panouri
  • Brand și model invertor + putere AC + topologie (string / central / hibrid)
  • Tip structură (aluminiu/oțel, design pentru tipul acoperișului tău)
  • Lista protecții electrice (DC + AC) și smart meter
  • Defalcare cost pe componente (echipamente vs manoperă vs proiectare)
  • Termene exacte: livrare BOM, montaj, PIF, predare documentație
  • Garanții explicite: produs panou, performanță panou, invertor, manoperă

Ofertele de o pagină cu "50 kWp – 220.000 RON" sunt insuficiente pentru decizie.

3. Compară pe baza datelor — nu doar pe preț

Folosește clasamentul firmelor după cifra de afaceri ca să vezi cine are scală operațională, cine are angajați mulți (deci capacitate reală de montaj), cine are istoric > 5 ani. O firmă mică poate face treabă excelentă, dar la 250 kWp îți trebuie cineva care a montat cel puțin 5-10 proiecte similare.

Alte criterii de comparare:

  • Câte proiecte similare (50/100/250 kWp) a făcut firma în ultimii 2 ani — cere referințe concrete cu CUI client (poți verifica oricum că există)
  • Are atestat ISO 9001 sau echivalent? Vezi câmpul certifications[] în directorul de firme
  • Are PV ca specializare principală sau e add-on lângă electric/HVAC?
  • Ce service post-PIF oferă: monitorizare gratuită, mentenanță anuală, garanție extinsă opțională?

4. Verifică dosarul prosumator inclus în preț

Dosarul tehnico-juridic pentru racordare la operatorul de distribuție (Distribuție Energie Oltenia, Electrica, E-Distributie Banat etc.) e o etapă separată cu costuri și termene proprii. Pentru sub 200 kWp e standardizat (4-8 săptămâni). Pentru peste 200 kWp poate dura 12-20 săptămâni cu ATR detaliat. Întreabă explicit dacă oferta îl include și cine îl gestionează.

5. Verifică finanțarea

Pentru capex de 200.000+ RON merită să te uiți la:

  • Electric UP 2026 — fond nerambursabil pentru IMM/HoReCa
  • Fonduri nerambursabile IMM 2026 — POR, POIM, POPSC, regio
  • Leasing operațional energetic — finanțare prin ESCO sau companie specializată, lunaritate fixă pentru 5-7 ani fără capex inițial
  • Credit bancar dedicat eficiență energetică (BCR, BT, ING au produse specifice)

Vezi și ghidul pentru subvenții 2026 și ghidul ROI pentru decizia finală "merită sau nu".

Cauți un instalator pentru proiectul tău?

Vezi firmele specializate de pe platforma noastră sau cere o ofertă gratuită.

Întrebări Frecvente