Instalatori Fotovoltaice

Prosumatori România 2026: Câți Sunt, pe Județe (ANRE)

La 31 august 2026, România avea 385.791 de prosumatori, cu 4.281,86 MW instalați, iar 151.040 dintre ei aveau baterie. Ghidul pune datele ANRE pe toate cele 42 de județe, lună de lună din august 2025, pe operatori de distribuție și pe persoane fizice și juridice, plus energia livrată în rețea în 2025.

Radu|Specialist Instalatori Fotovoltaice
|
Prosumatori România 2026: Câți Sunt, pe Județe (ANRE)

Câți prosumatori sunt în România: răspunsul scurt (31.08.2026)

La 31 august 2026, România avea 385.791 de prosumatori racordați la rețelele de distribuție, cu o putere instalată totală de 4.281,86 MW, iar 151.040 dintre ei aveau și baterie de stocare. Cifrele sunt ale ANRE, din situația lunară a prosumatorilor la 31.08.2026, publicată în octombrie 2026 pe pagina Cum devin prosumator.

Indicator (la 31.08.2026)Valoare
Prosumatori racordați, total385.791
din care persoane fizice349.099 (90,5%)
din care persoane juridice36.692 (9,5%)
Putere instalată totală4.281,86 MW
Prosumatori cu instalații de stocare (baterie)151.040 (39,2% din total)
Creștere față de 31.08.2025+128.340 prosumatori (+49,9%)
Județul cu cei mai mulți prosumatoriIlfov, 21.647
Județul cu cei mai puțini prosumatoriCaraș-Severin, 3.775

Sursă: ANRE, Direcția Promovare Surse Regenerabile și Cogenerare, situația la 31.08.2026 (tabelele 1-6). Creșterea anuală e calculată față de situația la 31.08.2025 (257.451 prosumatori).

Trei lucruri ies imediat din cifre:

  1. Ritmul nu a încetinit. În primele opt luni din 2026 s-au adăugat 90.315 prosumatori, adică în medie 11.289 pe lună, aproape cât în tot anul 2025 (96.720).
  2. Bateria a devenit regulă la casele noi. În august 2025, doar 12,3% dintre prosumatori aveau stocare; în august 2026, 39,2%.
  3. Firmele au doar 9,5% din număr, dar 48,3% din putere. Un prosumator persoană juridică are în medie 56,35 kW instalați, față de 6,34 kW la o casă.

Mai jos găsiți tabelul complet pe toate cele 42 de județe, seria lunară, împărțirea pe operatori de distribuție și energia livrată în rețea în 2025. Toate cifrele sunt preluate din documentele ANRE; procentele și diferențele sunt calculate de noi din aceleași cifre și sunt marcate ca atare.

Cauți un instalator pentru proiectul tău?

Spuneți-ne ce aveți nevoie și primiți oferte gratuite de la mai mulți instalatori atestați ANRE din zona dumneavoastră.

Cere oferte gratuit

Gratuit, fără obligații. Sau vedeți direct firmele

Evoluția numărului de prosumatori: lună de lună, 2025-2026

Numărul prosumatorilor din România a crescut de la 257.451 la 31.08.2025 la 385.791 la 31.08.2026, adică +49,9% într-un an, iar puterea instalată a crescut cu 1.261,21 MW (+41,8%). Tabelul de mai jos pune cap la cap situațiile lunare publicate de ANRE.

Data situației ANREProsumatoriPutere instalată (MW)Prosumatori noi față de luna anterioarăCu baterie de stocarePondere cu baterie
31.08.2025257.4513.020,6531.59512,3%
30.09.2025267.8403.128,89+10.38939.11514,6%
31.10.2025281.4963.283,35+13.65650.33717,9%
30.11.2025287.9853.352,28+6.48958.01220,1%
31.12.2025295.4763.453,78+7.49165.17522,1%
31.01.2026302.8913.533,46+7.41572.05623,8%
28.02.2026311.9603.615,75+9.06981.70626,2%
31.03.2026322.0013.702,88+10.04191.21628,3%
30.04.2026332.6843.789,18+10.683101.24330,4%
31.05.2026346.1943.897,36+13.510114.78033,2%
30.06.2026359.3784.019,17+13.184127.08435,4%
31.07.2026373.2494.148,86+13.871139.96737,5%
31.08.2026385.7914.281,86+12.542151.04039,2%

Sursă: situațiile lunare ANRE publicate pe pagina dedicată prosumatorilor, câte un PDF pentru fiecare lună (de exemplu 31.07.2026 și 31.08.2026). Coloanele „prosumatori noi” și „pondere cu baterie” sunt calculate de noi din cifrele ANRE.

Cum arată creșterea pe ani, la 31 decembrie:

DataProsumatoriPutere instalată (MW)Creștere în anul respectiv
31.12.2023110.3551.442,84
31.12.2024198.7562.378,58+88.401
31.12.2025295.4763.453,78+96.720
31.08.2026 (8 luni)385.7914.281,86+90.315

Surse: ANRE, situația la 31.12.2023, Raportul privind prosumatorii pentru anul 2024 (198.756 prosumatori, 2.378,581 MW), situația la 31.12.2025.

Lunile mai, iunie și iulie 2026 au fost primele din serie cu peste 13.000 de prosumatori noi pe lună, după vârful de 13.656 din octombrie 2025. Iarna, ritmul scade la 6.500-7.500 pe lună (noiembrie 2025 - ianuarie 2026), pentru că se montează mai puțin și racordările se finalizează mai greu. Dacă vreți să vedeți de ce contează data racordării, nu doar data montajului, ghidul despre certificatul de racordare pentru prosumatori explică pașii de la montaj până la intrarea în evidența operatorului.

Prosumatori pe județe: tabelul complet ANRE (42 de județe)

Ilfov are cei mai mulți prosumatori din România (21.647 la 31.08.2026), urmat de Timiș (18.262) și Bihor (17.637); cei mai puțini sunt în Caraș-Severin (3.775). Tabelul de mai jos e ordonat după numărul total de prosumatori. Numele județului duce la lista firmelor de instalare din acel județ.

#JudețPersoane fizicePersoane juridiceTotal prosumatoriPutere instalată (MW)Creștere față de 31.08.2025
1Ilfov20.0641.58321.647303,81+33,2%
2Timiș16.7751.48718.262205,62+43,9%
3Bihor16.0121.62517.637174,64+67,1%
4Dolj12.7211.57814.299165,27+39,6%
5Suceava12.5301.15413.684143,49+44,9%
6Arad12.4991.13213.631147,38+51,1%
7Argeș11.8251.30813.133144,03+34,8%
8Mureș12.0321.00113.033133,44+67,3%
9Cluj11.2311.28012.511151,87+49,2%
10Iași11.17794312.120137,82+40,7%
11Prahova10.21697511.191132,67+51,7%
12Olt9.6771.14110.818106,03+64,5%
13Sibiu9.69177710.46898,67+41,7%
14Harghita9.17395810.13191,13+53,8%
15Dâmbovița9.0148869.900101,03+84,3%
16Buzău8.9028299.73199,60+88,8%
17Constanța8.2761.1259.401140,53+27,6%
18Satu Mare8.4608249.28496,68+52,5%
19Maramureș7.8789198.79787,06+50,0%
20Neamț7.9037808.68389,06+73,0%
21București6.5081.7998.307134,94+28,2%
22Vâlcea7.2559968.25191,32+32,0%
23Botoșani7.5415108.05162,07+122,5%
24Alba7.2836977.98084,21+59,3%
25Bistrița-Năsăud7.1476497.79678,88+106,2%
26Brașov6.7856367.42197,37+19,3%
27Vrancea6.5896827.27177,28+62,2%
28Galați6.2506826.93271,19+55,3%
29Bacău6.0976616.75885,19+33,9%
30Hunedoara5.7896536.44270,24+33,0%
31Vaslui5.6084876.09555,31+63,0%
32Mehedinți5.4915476.03858,24+63,4%
33Gorj5.1937995.99276,34+46,1%
34Sălaj5.2636065.86956,53+65,9%
35Teleorman5.0047535.75765,83+39,8%
36Călărași5.0125645.57670,13+54,8%
37Giurgiu5.0604245.48464,29+40,7%
38Ialomița4.5706115.18153,22+22,6%
39Tulcea3.9144254.33941,72+52,2%
40Covasna3.8593034.16238,25+42,0%
41Brăila3.4754783.95356,32+49,2%
42Caraș-Severin3.3504253.77543,20+59,8%
Total România349.09936.692385.7914.281,86+49,9%

Sursă: ANRE, situația la 31.08.2026, tabelul nr. 6 (număr și putere pe județe, defalcat PF/PJ). Coloana de creștere e calculată de noi față de tabelul echivalent din situația la 31.08.2025.

Primele cinci județe (Ilfov, Timiș, Bihor, Dolj și Suceava) adună împreună 22,2% din prosumatorii țării. București, deși are cea mai mare populație, e abia pe locul 21 după număr (8.307), pentru că locuința tipică este apartamentul la bloc. Ilfovul din jurul capitalei, cu case noi, ține locul întâi la număr și la putere instalată (303,81 MW).

Unde crește cel mai repede numărul de prosumatori

Botoșani și Bistrița-Năsăud și-au dublat numărul de prosumatori într-un an (+122,5% și +106,2% între 31.08.2025 și 31.08.2026), în timp ce Brașov a crescut cel mai lent (+19,3%). Media națională a fost +49,9%.

Județ31.08.202531.08.2026Prosumatori noiCreștere
Botoșani3.6198.051+4.432+122,5%
Bistrița-Năsăud3.7807.796+4.016+106,2%
Buzău5.1549.731+4.577+88,8%
Dâmbovița5.3719.900+4.529+84,3%
Neamț5.0198.683+3.664+73,0%
Mureș7.79113.033+5.242+67,3%
…
Vâlcea6.2538.251+1.998+32,0%
București6.4798.307+1.828+28,2%
Constanța7.3709.401+2.031+27,6%
Ialomița4.2275.181+954+22,6%
Brașov6.2217.421+1.200+19,3%

Calcul propriu din tabelele nr. 6 ale situațiilor ANRE la 31.08.2025 și 31.08.2026.

Ce se vede în tabel:

  • Județele care porniseră de jos cresc cel mai repede. Botoșani avea 3.619 prosumatori în august 2025, Bistrița-Năsăud 3.780. Buzău (+88,8%), Dâmbovița (+84,3%) și Neamț (+73,0%) completează grupul cu creștere peste medie.
  • Județele mature cresc mai încet în procente, dar mult în cifre absolute. Bihor a adăugat 7.080 de prosumatori într-un an, cel mai mult din țară, iar Timiș 5.567 și Ilfov 5.397.
  • Brașov, Ialomița, Constanța și București au crescut sub 30%. Datele ANRE nu explică motivul, deci nu îl speculăm aici.

Pentru un client, cifrele spun ceva practic: într-un județ cu creștere de peste 80% pe an, firmele de montaj și echipele operatorului de distribuție au mai mult de lucru, iar termenele se pot lungi. Merită să cereți oferte din timp și să verificați atestatul ANRE al instalatorului înainte de semnare.

Putere instalată prosumatori România: 4.281,86 MW și media pe prosumator

Prosumatorii din România aveau instalați 4.281,86 MW la 31.08.2026, adică în medie 11,10 kW pe prosumator: 6,34 kW la persoanele fizice și 56,35 kW la persoanele juridice. Mediile sunt calculate de noi din totalurile ANRE (putere instalată împărțită la număr).

Categorie (31.08.2026)ProsumatoriPutere instalatăPutere medie / prosumator
Persoane fizice349.0992.214,26 MW6,34 kW
Persoane juridice36.6922.067,60 MW56,35 kW
Total385.7914.281,86 MW11,10 kW

Sursă: ANRE, situația la 31.08.2026, tabelele nr. 3 și 4. Media pe prosumator e calcul propriu.

Media de 6,34 kW la persoanele fizice e o medie pe tot parcul, inclusiv sistemele de 3 kW montate în 2020-2023. Media nu vă spune cât să montați la casa dumneavoastră; dimensionarea se face după consumul anual, nu după ce au vecinii.

Pe județe, puterea medie variază mult, mai ales din cauza ponderii firmelor:

JudețProsumatoriMWPutere medie / prosumatorPondere persoane juridice
București8.307134,9416,24 kW21,7%
Constanța9.401140,5314,95 kW12,0%
Brăila3.95356,3214,25 kW12,1%
Ilfov21.647303,8114,03 kW7,3%
Brașov7.42197,3713,12 kW8,6%
…
Vaslui6.09555,319,07 kW8,0%
Harghita10.13191,139,00 kW9,5%
Botoșani8.05162,077,71 kW6,3%
Media națională385.7914.281,8611,10 kW9,5%

Calcul propriu din tabelul nr. 6 al situației ANRE la 31.08.2026.

București are cea mai mare putere medie (16,24 kW), pentru că aproape unul din cinci prosumatori din capitală e firmă (21,7%), față de 9,5% la nivel național. La polul opus, Botoșani are 7,71 kW în medie și doar 6,3% firme.

Cel mai mare prosumator raportat în 2025 avea 8.000 kW (8 MW) instalați, în rețeaua Rețele Electrice Muntenia, potrivit Raportului ANRE pentru anul 2025 (tabelul nr. 5). Același raport arată că 7 din cei 10 operatori de distribuție au racordat prosumatori de peste 400 kW pe loc de consum.

Persoane fizice vs persoane juridice: cine sunt prosumatorii

90,5% dintre prosumatori sunt persoane fizice (349.099), dar puterea instalată e împărțită aproape egal: 51,7% la persoane fizice și 48,3% la persoane juridice. Raportul s-a inversat în februarie 2026: până atunci, firmele aveau mai mulți MW instalați decât casele.

DataMW persoane fiziceMW persoane juridiceCine are mai mulți MW
31.08.20251.474,831.545,82Persoane juridice
31.12.20251.720,391.733,38Persoane juridice
31.01.20261.764,491.768,96Persoane juridice
28.02.20261.818,471.797,27Persoane fizice
31.08.20262.214,262.067,60Persoane fizice

Sursă: situațiile lunare ANRE la datele respective, tabelul nr. 4 (pagina ANRE).

Într-un an (31.08.2025 → 31.08.2026):

  • persoanele fizice au crescut de la 229.631 la 349.099 (+52,0%), cu +739,43 MW;
  • persoanele juridice au crescut de la 27.820 la 36.692 (+31,9%), cu +521,78 MW.

Creșterile procentuale sunt calculate de noi din cifrele ANRE.

Pentru firme, regulile diferă de cele pentru case: compensarea, vânzarea surplusului și obligațiile de dezechilibru depind de putere. Le-am explicat separat în ghidul despre legislația prosumatorului comercial și în cel despre vânzarea surplusului de către o firmă. Dacă sunteți firmă și vreți să comparați oferte, puteți căuta firme de instalare după specializare.

Câți prosumatori au baterie de stocare: 151.040 (39,2%)

La 31.08.2026, 151.040 de prosumatori aveau instalații de stocare, adică 39,2% din total; un an mai devreme erau 31.595 (12,3%), deci numărul s-a înmulțit de 4,78 ori. Aproape toți sunt persoane fizice.

Categorie (31.08.2026)Prosumatori cu stocareDin totalul categoriei
Persoane fizice146.34741,9%
Persoane juridice4.69312,8%
Total151.04039,2%

Sursă: ANRE, situația la 31.08.2026, tabelul nr. 5. Ponderile sunt calculate de noi.

În primele opt luni din 2026, numărul prosumatorilor cu stocare a crescut cu 85.865 (de la 65.175 la 151.040), aproape cât numărul total de prosumatori noi din aceeași perioadă (90.315). ANRE nu separă bateriile montate odată cu sisteme noi de cele adăugate ulterior la sisteme existente, deci nu se poate spune exact ce procent din casele noi vin cu baterie. Se poate spune doar că stocarea crește aproape la fel de repede ca numărul total.

O observație despre date: la persoanele juridice, cifra cu stocare a scăzut de la 5.774 la 31.07.2026 la 4.693 la 31.08.2026, deși totalul a crescut. ANRE nu explică diferența în document; o semnalăm ca să nu fie folosită ca trend fără verificare.

De ce a crescut stocarea atât de repede: Legea nr. 160/2026 a schimbat regulile de compensare pentru prosumatori (am explicat-o în ghidul despre Legea 160/2026 și compensarea lunară), iar programul Casa Verde pentru baterii are acum ordin publicat (Ordinul nr. 1.904/2026, în Monitorul Oficial nr. 775 din 14.09.2026; detalii în ghidul Casa Verde Baterii 2026). Dacă vă întrebați dacă merită să adăugați acum o baterie la un sistem existent, calculul e în ghidul merită bateria sau aștepți Casa Verde.

Prosumatori pe operatori de distribuție

Rețele Electrice România are cei mai mulți prosumatori racordați (102.040, adică 26,4% din total, și 1.274,43 MW), urmat de Distribuție Energie Oltenia (64.287). Operatorul de distribuție e cel care emite avizul și certificatul de racordare, deci contează pentru termene.

Operator de distribuție (31.08.2026)ProsumatoriPonderePutere instalată (MW)
Rețele Electrice România102.04026,4%1.274,43
Distribuție Energie Oltenia64.28716,7%707,03
DEER Transilvania Nord61.86016,0%634,17
Delgaz Grid55.37114,4%572,72
DEER Transilvania Sud53.20113,8%543,43
DEER Muntenia Nord48.94412,7%531,22
OMV Petrom370,0%1,38
Tetarom320,0%11,47
Allianso Park Management110,0%5,12
Ploiești Industrial Parc80,0%0,89
Total385.791100%4.281,86

Sursă: ANRE, situația la 31.08.2026, tabelele nr. 1 și 2. Ponderile sunt calculate de noi.

Ultimii patru sunt operatori de rețele locale (platforme și parcuri industriale), cu câțiva prosumatori fiecare, aproape numai firme. Pentru o casă, operatorul e unul dintre primii șase, în funcție de zona în care locuiți.

Pașii de la cererea de racordare până la certificat sunt explicați în ghidurile despre avizul tehnic de racordare (ATR) și certificatul de racordare.

Câtă energie au livrat prosumatorii în rețea în 2025

În 2025, prosumatorii din România au livrat în rețea 1.770.379.864 kWh, adică aproximativ 1,77 TWh: 1,08 TWh de la persoane fizice și 0,69 TWh de la persoane juridice. Cifrele sunt din Raportul ANRE privind monitorizarea prosumatorilor pentru anul 2025, tabelul nr. 4, publicat în iunie 2026.

Luna 2025Energie livrată în rețea (GWh)
Ianuarie57,2
Februarie71,9
Martie124,0
Aprilie180,9
Mai198,2
Iunie267,1
Iulie238,6
August254,1
Septembrie184,3
Octombrie108,4
Noiembrie48,6
Decembrie37,1
Total 20251.770,4

Sursă: ANRE, Raport prosumatori 2025, tabelul nr. 4 (valorile din raport sunt în kWh; le-am rotunjit la GWh cu o zecimală).

Iunie a fost luna cu cea mai multă energie livrată (267,1 GWh), iar decembrie cea mai slabă (37,1 GWh), de peste șapte ori mai puțin. Diferența e cea pe care o simte orice prosumator pe factură iarna; am arătat-o pe date PVGIS, lună de lună, în ghidul despre producția panourilor fotovoltaice iarna.

Același raport arată că, în 2025, aproximativ 1.475 GWh produși de prosumatori cu instalații de cel mult 200 kW au fost decontați prin compensare cantitativă, iar aproximativ 278,5 GWh de la instalații între 200 și 400 kW prin regularizare financiară. Regulile s-au schimbat de atunci prin Legea nr. 160/2026, deci aceste cifre descriu regimul din 2025, nu pe cel actual.

Aproape toți prosumatorii sunt solari. La 31.12.2025, din 295.476 de prosumatori, 295.441 aveau panouri fotovoltaice; restul de 35 foloseau biogaz (6), biomasă (4), vânt (15), geotermal (3) sau hidro (7), potrivit aceluiași raport (tabelul nr. 6).

Ce înseamnă cifrele pentru cine vrea să devină prosumator în 2026

Pe scurt: piața e mare, crește cu peste 11.000 de prosumatori pe lună în 2026 și se mută spre sisteme cu baterie, deci o ofertă fără opțiune de stocare e azi o excepție, nu regula. Câteva concluzii practice, toate legate direct de datele de mai sus:

  1. Nu sunteți primul din zonă. În oricare județ există cel puțin 3.775 de prosumatori (Caraș-Severin) și până la 21.647 (Ilfov). Întrebați vecinii cu panouri ce firmă au folosit și cât a durat racordarea; e cea mai ieftină verificare.
  2. Termenele țin de operator, nu doar de firmă. Un operator cu 102.040 de prosumatori în evidență are alt volum de dosare decât unul cu 48.944. Când comparați oferte, întrebați firma cine se ocupă de dosarul de racordare și în cât timp l-a obținut la ultimii clienți din zona dumneavoastră.
  3. Bateria intră în discuție de la început. Patru din zece prosumatori au deja stocare. Cereți oferta în ambele variante (cu și fără baterie), ca să vedeți diferența de preț pe hârtie.
  4. Regulile sunt în schimbare. ANRE a pus în consultare publică în august 2026 un proiect de metodologie pentru prosumatori, după Legea nr. 160/2026; stadiul e urmărit în ghidul despre normele ANRE pentru prosumatori.
  5. Atestatul ANRE al instalatorului se verifică, nu se presupune. Cu atâtea firme noi pe piață, verificați înainte de semnare că firma are atestat valabil, în registrul atestatelor ANRE.

Dacă vreți oferte de la firme care lucrează în județul dumneavoastră, puteți trimite o singură cerere de ofertă și primiți răspuns de la mai multe firme, fără să le căutați pe rând.

De unde vin datele și cât de des se actualizează

ANRE publică lunar „Situația privind promovarea energiei electrice produse de capacități electrice din surse regenerabile aparținând prosumatorilor”, cu o întârziere de aproximativ o lună și jumătate: situația la 31.08.2026 a fost publicată în octombrie 2026. Documentele sunt toate pe pagina Cum devin prosumator de pe anre.ro.

Ce numără ANRE: prosumatorii racordați la rețelele operatorilor de distribuție, din raportările operatorilor de distribuție către Direcția Promovare Surse Regenerabile și Cogenerare. Un sistem montat, dar încă neracordat, nu apare în cifre. Obligația de monitorizare vine din art. 73^1 alin. (10) din Legea nr. 123/2012, introdus prin OUG nr. 143/2021, care cere ANRE și un raport anual până la 1 iunie.

Ce găsiți în fiecare situație lunară:

  • numărul și puterea pe operatori de distribuție (tabelele 1 și 2);
  • împărțirea pe persoane fizice și juridice (tabelele 3 și 4);
  • prosumatorii cu instalații de stocare (tabelul 5);
  • tabelul pe județe, număr și MW, PF și PJ (tabelul 6);
  • graficele lunare din ianuarie 2022 (număr și putere) și din ianuarie 2025 (cu stocare).

Rapoartele anuale (pentru 2021, 2022, 2023, 2024 și 2025) adaugă energia livrată în rețea, puterea maximă pe prosumator și împărțirea pe surse. Raportul pentru 2025 a fost publicat în iunie 2026.

Cum folosim noi datele: cifrele din acest ghid sunt preluate exact din PDF-urile ANRE. Unde am calculat ceva (procente, diferențe, medii pe prosumator), am scris explicit „calculat de noi”. Actualizăm ghidul când ANRE publică o situație lunară nouă, cu data situației în tabel, ca să știți întotdeauna la ce lună se referă cifrele.

Cauți un instalator pentru proiectul tău?

Spuneți-ne ce aveți nevoie și primiți oferte gratuite de la mai mulți instalatori atestați ANRE din zona dumneavoastră.

Cere oferte gratuit

Gratuit, fără obligații. Sau vedeți direct firmele

Întrebări Frecvente

Alte ghiduri utile

Panouri Fotovoltaice pentru Hale IndustrialeCât Costă Sistem Fotovoltaic Firmă 2026: 4.500-6.000 RON/kWpCum Alegi Instalatorul Fotovoltaic PotrivitLegislație Prosumator Comercial 2026Subvenții Panouri Fotovoltaice 2026: Ce E Deschis AcumElectric Up 2026: Se Mai Poate Aplica? Status și CondițiiStocare Energie cu Baterii pentru FirmeTipuri Panouri Fotovoltaice 2026De Ce Crește Prețul Energiei în 2026 și Cum Afectează Firmele din RomâniaPanouri Fotovoltaice pentru Casă vs FirmăCasa Verde 2026: Program AFM, Înscrieri, Sumă și Calendar la ZiInvertoare Fotovoltaice Comerciale 2026Directiva Europeană 2026 — Panouri Solare Obligatorii pe Clădiri NoiMerită Panouri Fotovoltaice pentru Firmă în 2026? Calcule Reale și ROIFonduri Nerambursabile Panouri Fotovoltaice IMM 2026Avize și Autorizații Fotovoltaice Firmă 2026 — Ghid CompletPanouri Fotovoltaice București 2026: 20 Firme Autorizate ANREFirme Autorizate ANRE 2026: Lista Instalatorilor VerificațiAsigurare Panouri Fotovoltaice Firmă 2026: Cost, Riscuri, ExcluderiVânzare Surplus Energie Fotovoltaică Prosumator Firmă 2026 — Preț, Mecanism, FurnizoriCalculator Panouri Fotovoltaice Firmă 2026 — Estimează Cost, Producție și ROI Gratuit OnlineSistem Fotovoltaic 50, 100 și 250 kW pentru Firmă 2026 — Preț, Suprafață Acoperiș, Producție AnualăLegea Prosumatorilor 2026 pentru Firme: Compensare și PZUPanouri Fotovoltaice Cluj-Napoca 2026: 13 Firme Autorizate ANREPanouri Fotovoltaice Timișoara 2026: 6 Firme Autorizate ANREPanouri Fotovoltaice Arad 2026: 8 Firme Autorizate ANRECum Verifici Dacă Instalatorul de Panouri Fotovoltaice e Autorizat ANRE și Validat Casa Verde (2026)Casa Verde Baterii 2026: Punctaj și Plafoane din Ghidul AFMCertificat Urbanism Autorizație Construire Fotovoltaice 2026Avize Parc Fotovoltaic 2026 — Ghid Investitori Utility-ScaleAviz Tehnic Racordare (ATR) Prosumator 2026 — Ghid PașiSistem Fotovoltaic 3, 5, 10 kW: Producție și Amortizare 2026Sisteme Fotovoltaice Comerciale 2026 — Ghid Decident FirmăOferte Furnizori Energie 2026: Cum Compari Prețul pe kWhAmortizare Panouri Fotovoltaice 2026: Calcul ROI Pas cu PasLista Firme Autorizate AFM Casa Verde 2026 — Ghid CompletFonduri AFIR 2026 Panouri Fotovoltaice: Ghid FermăPanouri Fotovoltaice și AC Vara 2026: Randament CaniculăPanouri Fotovoltaice și Grindina: Cât Rezistă, Garanții și Asigurare 2026Baterie de Stocare pentru Casă 2026: Backup, Dimensionare, CostCe Întrebi Instalatorul Fotovoltaic 2026: 20 ÎntrebăriÎncărcare Mașină Electrică cu Panouri Fotovoltaice 2026Legea Prosumatorilor 2026: În Vigoare din 26 IulieKit Panouri Fotovoltaice 3, 5, 10 kW: Preț cu Montaj 2026Alertă Energetică August 2026: Backup Pană CurentLimitare Consum Energie Firme: HG 782/2026 (30 Octombrie)Compensare Prosumator 2026: PPC, EON, Electrica, HidroPreț kW Prosumator 2026: Cât Plătește Fiecare Furnizor150 mil EUR Baterii Stand-Alone 2026: Cine E EligibilBaterie Huawei LUNA2000 2026: Ce Model Intră în Casa VerdeKit Panouri Fotovoltaice cu Baterii 2026: Preț pe CapacitateCasa Verde Baterii 2026: Cine Nu Poate Aplica. 5 ÎntrebăriNormele ANRE Prosumatori 2026: Ce Se Schimbă și de CândKit Fotovoltaic Off-Grid 2026: Preț și Când MerităBaterie Livoltek 2026: Modele, Capacități, Casa VerdeBaterii Panouri Solare la 3, 5 sau 10 kW: Câți kWh?Panouri Fotovoltaice E.ON vs PPC vs Instalator Local 2026Merită Bateria Fotovoltaică în 2026 sau Aștepți Casa Verde?Invertor Hibrid 2026: Preț, Când Merită și Casa VerdeCe Baterie de Stocare Alegi în 2026: Comparativ ModeleCasa Verde Baterii 2026: Înscriere, Acte, Punctaj OptimPanouri Fotovoltaice + Pompă de Căldură 2026: Câți kW, CostCe cer românii la panouri fotovoltaice: 175 de cereri analizate (raport 2026)Curățare Panouri Fotovoltaice 2026: Cost, Interval, Când NUCertificat de Racordare Prosumator 2026: Acte, Termen, CostPreț Energie Electrică 2021-2026: Cronologia ScumpirilorPanouri Fotovoltaice Balcon 2026: Kit 800W și Regulile ANREPanouri Fotovoltaice Iarna 2026: Cât Produc pe Lună (PVGIS)